• Haberler
  • İzmir
  • Hava sıcaklıkları arttı İzmir İtfaiyesi teyakkuza geçti

Hava sıcaklıkları arttı İzmir İtfaiyesi teyakkuza geçti

Hava sıcaklıklarının artmasıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi alarma geçti. Orman Bekleme Noktası ve Akıllı İhbar Sistemi'yle yangınlara en kısa sürede müdahale edecek itfaiye personeli görev yerlerine yerleştirildi.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi alarma geçti. Orman Bekleme Noktası ve Akıllı İhbar Sistemi’yle yangınlara en kısa sürede müdahale edecek itfaiye personeli görev yerlerine yerleştirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, orman yangınlarına erken müdahalede bulunabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Hava sıcaklıklarının artmasıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, 7 ilçede müfreze ve orman yangınlarına karşı orman köylerini korumak amacıyla itfaiye nöbet noktaları oluşturdu. Yangına ilk müdahalenin önemini vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, “Bizler zamanla yarışıyoruz. Orman yangınları önce örtüyle başlar gövdeye ve dal yangınlarına doğru devam eder. Dal yangınlarına ulaştığında özellikle kozalakların belirli ısıya ulaşıp patlamasıyla ve kuruyan dallarla hızla yayılır, yangının büyümesine sebep olur” dedi.

En kısa sürede yangına müdahale için işbirliği

Orman yangınları ile başa çıkmak ve erken müdahale için Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’yla Akıllı İhbar Sistemi’ni geliştirdiklerini ifade eden Derse, “Şehri 12 telsiz kulesinde ormanlık alanlarının yüzde 46’sını gerçek zamanlı görüntü işleme teknolojisi (yapay zeka) ile 24 saat izleyen kameralarla takip ediyoruz. Ayrıca bu sene 57 tanker, bir önceki yıl 65 tanker dağıttık. Kapatılan il özel idaresinden gelen tankerlerle toplam 313 tankeri köylerimize ulaştırdık. Böylelikle itfaiye yetkilileri ve itfaiye erlerinden aldıkları eğitimlerle muhtarlar ve özel eğitim almış gönüllüler elbirliği ile de orman köylerinde yangına müdahale edebiliyoruz” diye konuştu.

Orman yangınlarından korunmak için dikkat

Orman yangınlarından korunmak için vatandaşlara uyarılarda da bulunan Derse, “Özellikle piknik ve mesire alanlarına yangın çıkartabilecek tüp, mangal gibi malzemelerle girilmesi yasak. Buna çok dikkat edilmesi gerek. Yangınların yüzde 48’i sigara izmaritinden çıkar. Lütfen sigara izmaritlerini, kibritleri ve diğer tütün ürünlerini hareket halindeki araçlardan veya park alanlarındaki herhangi bir yere atmayın. İzmaritleri sadece belirlenen yerlere attığınızdan emin olun. Evsel atıkları yakarken yerel yönetmeliklere uyun. Rüzgarlı koşullarda arka bahçede ateş yakmaktan kaçının ve alevleri kontrol altında tutmak için yakınlarda bir kürek, su ve yangın tüpü bulundurun. Vatandaşlar gözetimsiz veya kontrol dışı bir yangın görürse derhal telefonundan Acil Çağrı Merkezi 112’yi tuşlayarak ‘Yangın İhbar Hattı’ ve Acil İzmir uygulamasına resmi atılarak iletişime geçilebilir. İnşallah yangınsız bir sezon olur. Bu güzelim ormanlarımız, ciğerlerimiz yanmasın. Tüm vatandaşlarımızın duyarlı olmasını bekliyoruz” sözlerine yer verdi.

Müfreze ve nöbet noktaları nerede?

30 ilçede 57 itfaiye grubu, bin 95 personel ve 293 araçla 7 gün 24 saat görev yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, orman köylerinde ve kırsal alanlarda yangınlarına hızlı müdahale etmek için Bergama’nın Yukarıbey, Ödemiş’in Kaymakçı ve Gölcük, Menderes’in Ahmetbeyli, Buca’nın Kırıklar, Balçova’nın Teleferik, Karaburun’un Küçükbahçe bölgelerinde nöbet noktaları oluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen yıllardaki yangınların ardından Türkiye’de ilk kez Orman Köyleri ve Kırsal Alan Yangınları Şube Müdürlüğünü kurmuştu.

Bakmadan Geçme